Załóż bloga Zaloguj sięslonecznekolektory

Kolektory słoneczne

hewalexpl | 09 Czerwiec, 2017 11:55

alt

Jeszcze w nie tak odległej przeszłości wykorzystywanie energii słonecznej poprzez urządzenia służące do jej przechwytywania kojarzyło się bardziej ze science fiction, podbojem kosmosu czy kolonizacją nowych planet. Tymczasem mało kto wie, że prototyp kolektora słonecznego powstał w USA już w… 1896 roku. Służył do podgrzewania wody i generalnie działał dokładnie na tej samej zasadzie, co obecne konstrukcje. Kosztował zawrotną jak na owe czasy sumę 25 dolarów i pomimo to zdobył wielu zwolenników, co było dobrą wróżbą dla rozwoju i popularności tego wynalazku.

 

Energiczna kariera energii słonecznej

Kryzys naftowy i gwałtowny wzrost cen ropy naftowej po roku 1960 spowodował zainteresowanie energią słoneczną i od tego czasu kolektory słoneczne zaczęły być wykorzystywane na szeroką skalę. Ponadto w latach 80-tych podjęto na świecie dyskusję nad rosnącą skalą zanieczyszczenia środowiska i w jej wyniku zwrócono się ku propagowaniu ekologii i wykorzystania odnawialnych źródeł energii takich jak woda, wiatr i właśnie energia słoneczna. Błyskawiczny rozwój technologii i dostępność nowych materiałów spowodowały, że tzw. „solary” na dobre zagościły na dachach domów mieszkalnych i stały się już widokiem nie tyle powszechnym, co nawet pospolitym. Wbrew niektórym opiniom laików pracują także zimą, chociaż oczywiście z mniejszą efektywnością. Zasada ich działania polega bowiem na tym, że działają zawsze, gdy docierają do nich promienie słoneczne.

Zobacz także: https://www.hewalex.pl/oferta/kolektory-sloneczne-i-osprzet/

Zielona oszczędność

Energia słoneczna (rozumiana oczywiście jako alternatywna i wspomagająca tradycyjne źródła energii) jest bardzo wydajna i tania.

Kolektory słoneczne można wykorzystać zarówno do ogrzewania wody użytkowej, jak i do wspomagania ogrzewania centralnego. Największą zaletą zestawów solarnych jest oczywiście płynąca z ich użycia oszczędność, a przy okazji troska o środowisko naturalne. Dobrze zainstalowane "solary" są w stanie zaspokoić nawet do 70% rocznego zapotrzebowania na energię cieplną służącą do podgrzania ciepłej wody użytkowej, nie dziwi zatem fakt, że coraz częściej pojawiają się na ścianach i dachach domów.

 

Komentarze

Dodaj komentarz
 authimage
 
 
 
RANKING STRON. Darmowa reklama w internecie. Darmowe statystyki TOPLISTA. Najlepsza toplista. Ranking. Fajne forum dyskusyjne - ranking forum. Najlepsze fora.